
Трудовата книжка се замества от Регистър на заетостта
В срок до 1 юни 2025 г., НАП ще изгради нов електронен регистър, съдържащ данни за трудовата заетост на служителите, наречен Регистър на заетостта. Работодателят има задължение да прави вписвания в трудовите книжки на служителите, касаещи техния трудов стаж за периода до 1 юни 2025 г. Считано от тази дата, всички данни за трудовата заетост на служителите ще се съхраняват под формата на електронен трудов запис в Регистъра на заетостта.
Последно оформяне на трудовите книжки
Предвиден е преходен период от една година – между 1 юни 2025 г. и 1 юни 2026 г., в който работодателите са длъжни да оформят за последен път трудовите книжки на всичките си служители и да им ги върнат.
С последното вписване в трудовата книжка с цифри и думи трябва да се запише продължителността на трудовия стаж, положен от служителя при този работодател към 1 юни 2025 г., подписва се от главния счетоводител и от работодателя, като се подпечатва с печата му, ако разполага с такъв. След оформянето й, трудовата книжка се връща незабавно на служителя.
Трудовата книжка трябва да бъде пазена!
Трудовата книжка продължава да бъде официален удостоверителен документ за вписаните в нея обстоятелства, касаещи трудовия стаж на служителя до 1 юни 2025 г. При загубване или унищожаване на трудовата книжка, съответната дирекция „Инспекция по труда“ издава нова, с вписани данни за трудовия стаж на служителя, придобит преди 1 юни 2025 г. За целта служителят трябва да подаде заявление-декларация, към което да приложи удостоверения от работодателите, при които е работил, или други оригинални документи, които съдържат тези данни.
Единен електронен трудов запис
Електронният трудов запис е електронен документ, с който се подават данни, свързани с трудовата дейност на служителя.
Кой ще може да подава данни с електронния трудов запис?
- Работодателя или упълномощено от него лице
- Длъжностно лице от Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда”
Как ще се подават данните?
По електронен път, чрез използване на квалифициран електронен подпис, чрез портала за електронни услуги на НАП.
Важно! Разширява се кръгът от хипотези, при които е нужно да се подава информация към НАП, под формата на електронен трудов запис.
В кои случаи ще се подава електронен трудов запис?
- в 3-дневен срок от:
-
- сключване на трудовия договор;
- изменение на трудовия договор (включително при промяна на размера на уговореното трудово възнаграждение/на платения годишен отпуск/ на продължителността на работното време);
- командироване по чл. 121а от Кодекса на труда – в ЕС, в рамките на предоставяне на услуги
- получаване на запорно съобщение за наложен запор върху трудово възнаграждение или при вдигане на запора
- в 7-дневен срок от:
- прекратяване на трудовото правоотношение;
- влизане в сила на съдебно решение, с което е установена продължителността на трудовия стаж/ е признато за незаконно уволнението на служителя/ е поправено основанието за прекратяване;
- в 10-дневен срок от:
- настъпването на изрично описаните хипотези на промени, касаещи работодателя, като сливане/вливане/ смяна на собственика/ отдаване под наем или аренда/промяна на ЕИК и други хипотези.
Стъпки след подаване на електронен трудов запис
След получаване на електронен трудов запис, НАП издава на работодателя протокол, съдържащ данни за вписаните или за невписаните електронни трудови записи и причината за невписването им.
- При невписване на данни – в 3-дневен срок, работодателят подава отново електронен трудов запис;
- При вписани данни – работодателят предоставя на служителя преди постъпването му на работа копие от протокола
До какви данни от регистъра имам достъп?
- Работодател – достъп до подадените от него данни за служителите, както и до подадени от предходни работодатели данни за тези лица, с изключение на данни за размера на трудови възнаграждения и обезщетения при предходни работодатели;
- Служител – достъп до всички налични данни в неговия единен електронен трудов запис + информация за историята на достъпите. Ако е под 18 години, неговите родители/настойничи/попечители също имат право на достъп до тези данни;
Как мога да получа информация?
- На хартиен носител
- На електронния ми адрес
- Чрез портала за ел. услуги на НАП, с квалифициран електронен подпис или персонален идентификационен код
Read about Дигитализацията в сферата на ЗБУТ е факт system next >>