
Основни промени, които касаят Закона за държавния бюджет, Национална здравноосигурителна каса и държавното обществено осигуряване за 2023.
- Ваучери за храна.
Ваучерите за храна по чл. 209, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане, вече могат да се използват и за заплащане на битови нужди, като сметки за ток, вода, газ, за дейности, осъществявани от културни организации, както и за заплащане на билети за кино и туристически услуги. Сумата, която няма да се облага с данък социални разходи, остава в размер до 200 лв. месечно.
Промяната влиза в сила със задна дата – от 1 януари 2023 г. За тази цел операторите трябва да сключват договори с доставчици, които са лица, осъществяващи дейност по посочените по-горе услуги.
От 1 януари 2024 г. влизат в сила и така дългоочакваните електронни ваучери за храна. На този етап промяната важи само за издаване на електронни ваучери за храна по Наредба №7.
Те се издават от оператор на електронен носител, който може да бъде физически (пластика) или виртуален (през мобилно приложение).
Характерно за електронните ваучери за храна е:
- Не се облагат с данък социалните разходи в размер до 200 лв. месечно, както и при хартиените.
- Валидни са само на територията на България и в мрежа от търговски обекти, сключили договор с оператора, който ги издава.
- Служат само за плащане на POS терминал или онлайн.
- Електронният ваучер не е дебитна карта, т.е. не може да се теглят средства от банкомат, не може да се прехвърлят пари по банкова сметка.
- Може да се плащат битови сметки.
- Не може да се пазаруват цигари и алкохол.
- Имат срок на валидност.
Предвиден е преходен период за работодателите, който ще продължи от 1 януари до 30 юни 2024 г. В тези месеци работодателите ще могат да предоставят електронни или хартиени ваучери, но само един от видовете. След 1 юли 2024 г. ваучерите за храна ще останат само електронни.
- Плащания на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда по банков път.
Възнагражденията в компании с над 100 служители, вече ще се изплащат задължително по банков път по посочена от служителя банкова сметка в страната. Изключение правят лицата, с които е сключен трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа.
По банков път се заплаща и в случаите при изплащане на възнаграждения на стойност, равна на или над 1000 лв. за „дивидент“.
Горепосочената промяна налага да се създаде и нова разпоредба в Закона за платежните услуги и платежните системи, която предвижда освобождаване от такси при теглене на пари от сметки на трудови възнаграждения. Когато по банкова сметка, по която се получават средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения и други, се извършват операции по нареждане на титулярa, включително и теглене на суми в брой, то за тези операции не се заплаща такса. Това важи и се прилага при теглене от АТМ и ПОС терминал само на банките, които обслужват сметката на титуляра.
Паралелно се въвежда и още една промяна
Няма да има ограничения при извършване на плащания с карти издадени от чуждестранни банки.
- Данъчни облекчения за деца и деца с увреждания.
Размерът на облекчението за деца и деца с увреждания за 2023 г. се запазва същият спрямо този от миналата година. За едно ненавършило пълнолетие дете данъчното облекчение е 6000 лв. (сума за получаване до 600 лв.), за две – 12 000 лв. (сума за получаване до 1200 лв.), а за три и повече – 18 000 лв. (сума за получаване до 1800 лв.). Размерът на данъчното облекчение за деца с увреждания е 12 000 лв. (сума за получаване е до 1200 лв.)
Данъчните облекчения могат да се ползват авансово през годината чрез намаляване на месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения със съответната сума. За целта служителят подава писмена декларация пред работодателя. Данъчните облекчения за деца могат да се прилагат и чрез намаляване на размера на дължимия авансов данък за доходи от стопанска дейност и доходи от наем или друго възмездно предоставяне на ползване на права или имущество.
Всеки служител може да попълни годишната си декларация за данъчни облекчения за деца и деца с увреждания сигурно, удобно, бързо и напълно безплатно с Sb Tax Relief.
- Превоз на стоки с висок фискален риск (бързоразвалящи се храни). Изменения в ДОПК.
Лицата, които превозват стоки с висок фискален риск, при извършване на фискален контрол, са длъжни предварително да декларират тези стоки. Досега такава възможност се извършваше доброволно, но с новите промени, тя става задължение на превозвачите. За тази цел се определя уникален номер на превоза от превозвача или доставчика.
Съответно, когато в документите за превоз са посочени и декларирани такива данни, при извършване на фискален контрол, органът по приходите може да поиска от публичния изпълнител да наложи предварителни обезпечителни мерки. Тези меркин се налагат върху имуществото на получателя за обезпечаване на вземанията за данъци, които биха възникнали, в размер не по-малко от 30 на сто от пазарната стойност на стоката. Това се прилага и при случаи на неспазване на реда за предварително деклариране на данни за превоз на стоки.
- Разкриване на банкова и търговска тайна
Съдът може да постанови разкриване на банкова тайна по искане на директора на НАП, когато е поискано от публичен изпълнител във връзка с обезпечаване и събиране на публично вземане.
По същия принцип се създава и нова хипотеза в Закона за пазарите на финансови инструменти, която позволява разкриване на търговска тайна от страна на публичен изпълнител във връзка с обезпечаване и събиране на публично вземане.
Други изменения в ДОПК предвиждат данни, представляващи данъчна и осигурителна информация за наличие на непогасени, подлежащи на принудително изпълнение публични задължения на прехвърлител или учредител, вече се предоставят и по искане за проверка от нотариус или на съдия по вписванията. Когато нотариус или съдия по вписванията установи, че лицата имат публични задължения, действията могат да се извършат след заплащане на публичните задължения. Също така ако длъжникът писмено декларира, че е съгласен публичните му задължения да се погасяват от сумата срещу прехвърлянето или учредяването на вещното право и купувачът внесе дължимата сума в съответния бюджет.
- Деклариране на вземания, надхвърлящи 50 000 лв. на тримесечие и др. промени в ЗДДС.
Промяна възниква в случаите, когато в края на календарно тримесечие общата сума на налични парични средства в касите, размерът на вземанията от собственици физически лица, служители, лица наети по ДУК, и подотчетни лица надхвърля 50 000 лв. Тогава регистрираните лица/предприятия декларират поотделно за съответното календарно тримесечие с декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане. Срокът за деклариране е до края на месеца, следващ тримесечието. Данните за деклариране са:
- сумата на налични парични средства в касите
- размер на вземанията (включително от предоставени заеми) от собственици физически лица
- размер на вземанията (включително от предоставени заеми) от работници, служители, лица, наети по договор за управление и контрол, и подотчетни лица
Първият период за деклариране е третото тримесечие на 2023 г., който е удължен до 14 ноември 2023 г.
- Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване. В сила от 1 август 2023 г.
Минималният осигурителен доход вече е 780 лв., приравнявайки се с минималната работна заплата.
Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица също става 780 лв.
Максималният осигурителен доход се запазва на 3400 лв. както беше досега с удължения бюджет за 2022 г.
Определя се размер на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) по чл. 53ж от същия кодекс за 2023 г. – 780 лв.
Определя се размер на еднократната помощ по чл. 13г от Кодекса за социално осигуряване при смърт на осигурено лице за 2023 г. – 540 лв.
Определя се размерът на осигурителната вноска за фонд „Трудова злополука и професионална болест“ по групи основни икономически дейности за 2023 г. от 1 август до 31 декември.
Размерът на задължителната здравноосигурителна вноска за 2023 г. остава 8 на сто. Този процент се запазва спрямо стария бюджет, но крайната сума, която се внася всеки месец, било за наети по трудово правоотношение или за самоосигуряващи се лица, ще се повиши, заради нарастването на минималния осигурителен доход за периода Юли – Декември 2023 г.
Main changes affecting the 2023 State Budget Act, 2023 National Health Insurance Fund Act and 2023 State Social Insurance Act.
- Food stamps.
Food stamps under Art. 209, para. 1 of Corporate Income Tax Act, can now also be used to pay for household needs, such as electricity, water, gas bills, for activities carried out by cultural organizations, as well as for paying for cinema tickets and tourist services. The amount that will not be subject to social expenditure tax remains up to BGN 200 per month.
The change comes into effect retroactively – from January 1, 2023. For this purpose, operators must conclude contracts with suppliers who are persons carrying out activities on the above-mentioned services.
Electronic meal vouchers. From January 1, 2024, the long-awaited electronic meal vouchers shall come into force. At the current stage, the legal change applies only to the issuance of electronic meal vouchers under Ordinance No. 7. Electronic meal vouchers are issued by an operator on an electronic medium, which can be physical (plastic) or virtual (via a mobile application).
The electronic meal vouchers contain the following characteristics:
- Social expenses up to BGN 200 per month are not taxed, as are paper food stamps.
- They are valid only on the territory of Bulgaria and in a network of commercial establishments that have concluded a contract with the operator that issues them.
- They only serve for payment at a POS terminal or online.
- The electronic meal voucher is not a debit card, i.e. it is not an instrument that withdraws funds from an ATM and also cannot transfer money to a bank account.
- Household bills can be paid.
- Cigarettes and alcohol cannot be purchased.
- They have an expiration date.
A transition period for employers is foreseen, which will last from January 1 to June 30, 2024. During these months, employers can provide either electronic or paper stamps only, but not both types. After July 1, 2024, meal vouchers will remain electronic only.
- Payments of labor remuneration in compliance of the Labor Code by bank transfer.
Remuneration in companies which are hiring more than 100 employees will now be paid mandatory by bank transfer to a bank account in the country specified by the employee. Exceptions are persons with whom an employment contract has been concluded for short-term seasonal agricultural work.
It is also paid by bank transfer in cases of payment of remuneration equal to or over BGN 1,000 for “dividend”.
The aforementioned change necessitates the creation of a new provision in the Payment Services and Payment Systems Act, which provides for exemption from fees when withdrawing money from accounts of labor remunerations. When operations are carried out on the order of the holder, including cash withdrawals, on a bank account on which funds from labor remunerations, pensions, benefits and benefits and others are received, no fee is paid for these operations. This is valid and applies to withdrawals from ATMs and POS terminals only at the banks that service the holder’s account.
At the same time, another change is introduced
There will be no restrictions on making payments with cards issued by foreign banks.
- Tax credits for children and children with disabilities.
The amount of credits for children and children with disabilities for 2023 remains the same compared to last year. For one minor child, the tax relief is BGN 6,000 (amount to be received up to BGN 600), for two – BGN 12,000 (amount to be received up to BGN 1,200), and for three or more – BGN 18,000 (amount for receiving up to BGN 1,800). The amount of the tax relief for children with disabilities is BGN 12,000 (the amount to be received is up to BGN 1,200).
Tax credits can be used in advance during the year by reducing the monthly tax base for income from employment relationships by the corresponding amount. For this purpose, the employee submits a written declaration to the employer. Tax credits for children can also be applied by reducing the amount of advance tax payable for income from business activity and income from rent or other remunerative granting of use of rights or property.
Every employee can complete their annual tax credits return for children and disabled children securely, conveniently, quickly and completely free of charge with Sb Tax Relief.
- Transportation of goods with a high fiscal risk (perishable foods). Amendments to DOPC.
Persons who transport goods with a high fiscal risk, when carrying out fiscal control, are obliged to declare these goods in advance. Until now, such an opportunity was carried out voluntarily, but with the new changes, it becomes an obligation of the carriers. For this purpose, a unique shipment number is assigned by the carrier or supplier.
Accordingly, when such data are indicated and declared in the transport documents, during fiscal control, the revenue authority may request the public contractor to impose preliminary security measures. These merkin are imposed on the recipient’s property to secure the claims for taxes that would arise, in an amount not less than 30 percent of the market value of the goods. This also applies in cases of non-compliance with the procedure for prior declaration of data for the carriage of goods.
- Disclosure of banking and trade secrets.
The court may order the disclosure of bank secrecy at the request of the director of the NRA, when requested by a public contractor in connection with the securing and collection of a public claim.
On the same principle, a new amendment is created in the Financial Instruments Markets Act, which allows the disclosure of a trade secret by a public contractor in connection with securing and collecting a public claim.
Other amendments to the Tax and Social Insurance Procedure Code provide for data representing tax and insurance information on the existence of outstanding, enforceable public obligations of a transferor or founder, and are now also provided upon request for verification by a notary or a registration judge. When a notary public or registrar determines that persons have public obligations, the actions may be performed after payment of the public obligations. Also, if the debtor declares in writing that he agrees to have his public obligations repaid from the amount against the transfer or establishment of the property right and the buyer contributes the amount due to the relevant budget.
- Declaration of receivables exceeding BGN 50,000 per quarter, etc. VAT changes.
A change occurs in cases where, at the end of a calendar quarter, the total amount of cash available in cash registers, the amount of receivables from owners, individuals, employees, persons employed under the Civil Code, and accountable persons exceeds BGN 50,000. Then the registered persons/enterprises declare separately for the corresponding calendar quarter with the declaration under Art. 55, para. 1 of the Income Tax Act and Art. 201, para. 1 of the Corporate Income Tax Act. The deadline for declaration is until the end of the month following the quarter. The declaration data are:
- the amount of cash available in cash registers
- number of receivables (including from granted loans) from owners, natural persons
- number of receivables (including from granted loans) from workers, employees, persons employed under a management and control contract, and accountable persons
The first reporting period is the third quarter of 2023, which has been extended to November 14, 2023.
- 2023 State Social Security Budget Act. Effective August 1, 2023.
The minimum insurance income is now BGN 780, equating to the minimum wage.
The minimum insurance income for self-insured persons also becomes BGN 780.
The maximum insurance income remains at BGN 3,400, as it was until now with the extended budget for 2022.
The amount of monetary compensation for raising a child up to 2 years of age is determined according to Art. 53 of the Code for social insurance and for raising a child up to the age of 8 by the father (adoptive) under Art. 53g of the same code for 2023 – BGN 780.
The amount of the one-time aid is determined under Art. 13 of the Social Insurance Code in the event of the death of an insured person for 2023 – BGN 540.
The amount of the insurance contribution for the “Work accident and occupational disease” fund by groups of main economic activities for 2023 from August 1 to December 31 is determined.
The amount of the mandatory health insurance contribution for 2023 remains 8 percent. This percentage remains unchanged from the old budget, but the final amount paid each month, either for employed or self-insured persons, will increase due to the increase in the minimum insurance income for the period July – December 2023.