Legal changes_2023_2

1. От 01 януари 2023 г. минимална работна заплата става 780 лв. (определена при пълен работен месец), определена с Постановление на Министерски съвет № 497/29.12.2022 г. Минималната часова работна заплата е 4,72 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.

2.Удължен е Бюджета за 2022 г. Приемането на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023, Закон за бюджета на НЗОК и Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване трябва да се случи в срок, не по дълъг от три месеца, считано от началото на 2023 г. Срокът спира да тече от деня на разпускане на Народното събрание до конституиране на следващо Народно събрание.

До тяхното приемане се прилагат досегашните разпоредби на Бюджета за 2022 г. Към 2022 г. показателите бяха следните:

  • 650 лв. за периода от 1 януари до 31 март и 710 лв. – за периода от 1 април до 31 декември – минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите;
  • 420 лв. за периода от 1 януари до 31 март и 710 лв. – за периода от 1 април до 31 декември – минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители;
  • 3000 лв. за периода от 1 януари до 31 март и 3400 лв. – за периода от 1 април до 31 декември– максимален размер на месечния осигурителен доход върху който се определя здравноосигурителната вноска.

В сила от влизането на новия бюджет за 2023 г. след първото тримесечие на 2023 г. ще влязат в сила и нови промени в Закона за корпоративното подоходно облагане – във връзка с ваучери за храна за работещите по трудово правоотношение. Не се облагат с данък социалните разходи за ваучери за храна в размер до 200 лв. месечно, предоставени под формата на ваучери за храна на всяко наето лице. Промяната е от 80 лв, на 200 лв.

Данъчната основа за определяне на данъка върху разходите за календарния месец за ваучери за храна е превишението на тези разходи над 200 лв. месечно за всяко наето лице. Промяната е отново от 80 лв. на 200 лв.

Важно уточнение е, че размерът на минимална работна заплата се определя административно от Министерски съвет с Постановление, а бюджетните промени се гласуват от Народното събрание.

3.Изменения и допълнения на Закона за ДДС.

С измененията се предвиждат въвеждането на изисквания както на европейски нормативни актове, така и националното законодателство се привежда в съответствие с практиката на Съда на Европейският съюз и се разрешават някои практически проблеми.

Въвежда се възможност за коригиране на данъчната основа при пълно или частично неплащане по доставката (т.нар. bad debt relief). Същата ще позволи на доставчик, който не е получил плащане от своя клиент, да възстанови данъка, начислен и внесен в бюджета за стоката или услугата. Новите разпоредби уреждат правилата за документиране на намаляването на данъчната основа, условията за такова намаляване, изключения, както и реда за коригиране на приспаднатия данъчен кредит от получателя и т.н;

9% ставка на ДДС за книги и други издания, изброени в ЗДДС, както и за бебешки храни и хигиенни продукти се въвежда като постоянна.

Доставките на туристически, ресторантьорски и кетъринг услуги, както и тези по използването на спортни съоръжения ще продължат да се облагат с 9% ДДС до 31 декември 2023 г. (вместо до 31 декември 2022);

Вместо до 1 юли 2023 нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното ще се прилага до 31 декември 2023;

Предвиждат се специални правила при деклариране на износ на стоки от доставчик, неустановен в ЕС. Поради невъзможност да изпълнят някои технически изисквания досега такива доставчици рискуваха прилагането на нулева ставка на ДДС при износа на стоки от територията на страната;

Уточняват се предпоставките за приспадане на данъчен кредит при извършена корекция на погрешно съставени данъчни документи или при корекция в следствие грешно данъчно третиране на доставката, установено с влязъл в сила ревизионен акт;

Предвижда се корекция на приспаднат данъчен кредит да не се налага при брак поради изтичане срока на годност, който освен установен с нормативен акт (както досега), ще може да бъде предвиден и във фирмен стандарт, когато липсва нормативен акт;

Въвеждат се задължения за доставчиците на платежни услуги във връзка с трансгранични плащания. Тези задължения ще влязат в сила от 1 януари 2024;

Допълват се и се конкретизират някои разпоредби, свързани с дерегистрация по ЗДДС, с прилагане на режим „В Съюза“ и освобождаването от ДДС на доставки по силата на международни договори;

Променят се някои срокове във връзка с предоставянето на обезпечения при доставки на течни горива. Предвижда се и „изрядни“ данъкоплатци (които отговорят на определени условия) да предоставят обезпечение в намален размер – 10 % (вместо 20%) от данъчните основи на облагаемите доставки, придобиванията или стойността на получените течни горива, освободени за потребление, за предходния данъчен период.

 

4.Данъчни облегчения за деца и данъчни облегчения за деца с увреждания – изменения и допълнения.

В края на ноември 2022 г. са публикувани нови образци за подаване на декларации.

Измененията можем да ги поделим на две групи:

а/ ВРЕМЕННИ – Те са временни защото са приети с удължаването на бюджета на 2022 г., и ще се прилагат до приемането на ново правителство. Данъчните облегчения ще могат да се ползват през 2023 г. чрез намаляване на месечната данъчна основа при следните суми:

  • за едно ненавършило пълнолетие дете – в размер на 500 лв.;
  • за две ненавършили пълнолетие деца – в размер на 1000 лв.;
  • за три и повече ненавършили пълнолетие деца – в размер на 1500 лв.;
  • за дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – в размер на 1000 лв.

Работникът или служителят еднократно избира да приложи авансовото ползване на данъчното облегчение като предостави писмена декларация на работодателя. В тази декларация трябва да се изпълнят условията по чл. 22в и чл. 22г от ЗДДФЛ за двата да данъчни облегчения за деца и с увреждания и да се заяви, че другият родител няма да ползва авансовото намаление за съответната данъчна година.

При авансовото облагане, намалянето на размера на авансовия данък за тримесечието в срока на удължаване на бюджета за 2022 г., е до размера на дължимия авансов данък, но не повече от:

  • за едно ненавършило пълноле тие дете – 150 лв.;
  • за две ненавършили пълнолетие деца – 300 лв.;
  • за три и повече ненавършили пълнолетие деца – 450 лв.;
  • за дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – 300 лв.

б/ изменения и допълнение на Закона за данъците и доходите на физически лица:

Лица, които също ще могат да ползват данъчни облегчения за деца и за деца с увреждания:

  • при развод, на родител, на когото не е предоставено упражняването на родителски права
  • при смърт, Местно физическо лице и чуждестраннно физическо лице, установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз, което е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година; в този случай облекчението се ползва чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50, ал. 9 от ЗДДФЛ за доходите на починалото лице.

Тези възстановени суми и за двата вида данъчни облегчения за деца и за деца с увреждания няма да подлежат на принудително изпълнение.

 

5.Промени в Данъчно-осигурителния кодекс (ДОПК).

Новите промени касаят превантивни мерки срещу търговци (местни лице по ЗДДФЛ в България или в държава-членка), които използват услугите на цифрови онлайн-латформи и декларират само част от дивидентите си. Операторът на платформата трябва да събере информация за самоличността на търговеца, държавата и адреса му, данъчния номер и размер на полученото от платформата възнаграждение. Тази информация операторите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО я изискват от търговците. След като операторът провери информацията, трябва да я предаде в НАП до 31 ануари (следващата година спрямо годината, за която се касаят данните, в случая ако данъчния период е 2022 г., то до 31.01.2023 г.).

В ДОПК се създава раздел VIII, който урежда тези особени правила.

 

6.Утвърден е нов образец от Министерство на финансите на служебна бележка за трудови доходи по чл. 45, ал. 1 от ЗДДФЛ.