Временна солидарна вноска

Задължителна временна солидарна вноска за 2022 г. и 2023 г. за дружествата и местата на стопанска дейност от Съюза, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването, за генерирани свръхпечалби.

Във връзка с Регламент 2022/1854 на Съвета на ЕС, българският законодател внесе промени в Закона за корпоративното подоходно облагане през октомври 2022 г., които са отразени в параграф 9 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на ЗКПО, който е в сила от 08.10.2022 г.

Регламентът въведе два вида мерки:

  1. Тези, които касаят намаляване търсенето на електроенергия и на брутното потребление на електроенергия и имат ефект върху предприятия, чиято дейност е свързана с енергийния сектор и
  2. Мерки по отношение на отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването, за които ще се внася задължителна временна солидарна вноска и конкретно касае настоящия анализ.

Временната солидарна вноска се администрира от НАП. Подробното изчисляване на временната солидарна вноска се определя от конкретните разпоредби в Регламента. Временната солидарната вноска се прилага в допълнение с редовните данъци.

Тези мерки са временни спрямо действието им във времето. Те ще се прилагат от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2023 г.

Временната солидарна вноска се признава за текущ разход за дейността. Следва да се има предвид, че същата не регламентира счетоводно отчитане на солидарната вноска, а единствено определя, че същата е призната за данъчни цели.

Кои са задължените лица?

Това са предприятия в държавите – членки на ЕС.

„Дружество от Съюза“ означава дружество, установено в държава членка, което съгласно данъчното законодателство на тази държава членка се счита за местно лице за данъчни цели на тази държава членка и съгласно разпоредбите на споразумение за избягване на двойното данъчно облагане, сключено с трета държава, не се счита за местно лице за данъчни цели извън Съюза.

„Място на стопанска дейност“ означава определено място на стопанска дейност в държава членка, посредством което дружество, установено в друга държава, извършва цялостно или частично стопанската си дейност, доколкото печалбите, реализирани от това място на дейност, подлежат на данъчно облагане в държавата членка по местонахождението му.

Дружества или места на стопанска дейност от Съюза, генериращи най-малко 75 % от своя оборот от икономически дейности в областта на добива на суров нефт и природен газ, добива на въглища, рафинирането на суров нефт или производството на кокс и продукти на коксуването.

„Свръхпечалби“ означава облагаеми печалби, определени съгласно националните данъчни правила през данъчната 2022 година и/или данъчната 2023 година и за цялата им продължителност, получени от дейности, извършвани на равнище дружества и места на стопанска дейност от Съюза, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването, които надхвърлят с повече от 20 % средната стойност на облагаемите печалби през четирите данъчни години, започващи на или след 1 януари 2018 г.

Четирите данъчни периода за целите на изчисляване на средната стойност на облагаемите печалби са 2018, 2019, 2020 и 2021 г.

Временната и солидарна вноска (ВСВ) се декларира и внася по реда и в срока за подаване на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО. ВСВ, която е дължима за 2022 г. се декларира и внася в срок от 1 март до 30 юни 2023 г.

Задължените лица доброволно могат да правят авансови вноски за ВСВ. Внесените авансови вноски за ВСВ за съответната година следва да бъдат посочени от задълженото лице в ГДД по чл. 92 от ЗКПО в частта, която ще касае декларирането на ВСВ.

Задължените лица по тяхно желание могат да правят авансови вноски за временната солидарна вноска, без да се изисква деклариране. По тази причина заявяването, че нареденото от задължено лице плащане е предназначено за внасяне на авансова вноска за ВСВ следва да се извърши чрез вписване в основание на платежното нареждане за плащане от/към бюджета на обстоятелството, че се плаща авансова вноска за ВСВ по ЗКПО и годината, в която ще бъде деклариран и внесен окончателният размер на задължението. Например:

– за авансова вноска за ВСВ, дължима за 2022 г., в поле „основание за плащане“ се вписва „авансова вноска за 2022 г.“, а в поле „Още пояснения“ се вписва „по Регламент 2022/1854“ или „§ 9, ал. 6 от ЗИД на ЗКПО“;

– в случай че авансова вноска за ВСВ, дължима за 2022 г., се извършва през 2023 г. преди подаване на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2022 г., в поле „основание за плащане“ се вписва „авансова вноска за 2022 г.“, а в поле „Още пояснения“ се вписва „по Регламент 2022/1854“ или „§ 9, ал. 6 от ЗИД на ЗКПО“;

– за авансова вноска за ВСВ, дължима за 2023 г., в поле „основание за плащане“ се вписва „авансова вноска за 2023 г.“, а в поле „Още пояснения“ се вписва „по Регламент 2022/1854“ или „§ 9, ал. 6 от ЗИД на ЗКПО“.

Другото задължително условие за разпознаване на плащането като наредено за внасяне на авансова вноска за ВСВ е сумата да бъде наредена по следната сметка на ТД на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители“:

IBAN: BG20CECB979081669814F8
BIC: CECBBGSF
Банка: ЦКБ АД – София

Как се изчислява временната солидарна вноска?

Данъчната основа се изчислява върху облагаемите печалби през данъчните 2022 г. и 2023 г. и за цялата им продължителност, които печалби надхвърлят 20% от средната стойност на облагаемите печалби, които са определени за четиригодишния период, започващ от 1 януари 2018 г. Ако стойността е отрицателна, средната облагаема печалба е нула.

Ставката е най – малко 33 % от данъчната основа.

В извод на всичко горно и схематично:

Средна стойност на облагаема печалба за периода 2018 – 2021 г.
Добавяме 20% печалба
Получаваме СВРЪХПЕЧАЛБА=данъчната основа

И се добавя ставката, която е над 33 % от свръхпечалбата.

———————————————————————-

В концепцията за бюджет 2023 г. има предложение за въвеждане на еднократна солидарна вноска за второто полугодие на 2023 г., или т.нар. данък „свръхпечалба“ за всички юридически лица. Този данък е различен от настоящата тема, която касае Временна солидарна вноска, макар и да имат сходни функции. Данъкът (ако влезе в парламента) ще се начислява от 1 юли, като ще има авансови вноски по него. Обхваща по – широк кръг от задължени лица.

В тази връзка Министеството на финансите предлага законопроект за изменение на ЗКПО и съответно от 1 юли да се въведе заплащането за свръхпечалби, генерирани в периода 1 юли – 31 декември 2023 г. Освен, че мярката е временна, тя е и еднократна. Задължените лица ще са всички лица, които са облагани с корпоративен данък, както и тези, които се облагат с алтернативен на корпоративния данък и едноличните търговци и приравнените на тях за данъчни цели лица, които осъществяват стопанска дейност за генерираните от тях свръхпечалби. От обхвата й се изключват лицата, които внасят временна солидарна вноска, която е със сходни характеристики като този специфичен вид солидарна вноска, която МФ предлага.