Legal Changes 2024_3

Парламентът прие редица законодателни промени, някои от които влизат в сила от началото на 2024 г. В статията ще намерите важни измения в Закон за данък върху добавената стойност, Закон за бюджета на Националната здравно-осигурителна каса, Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване, Кодекс на труда и други

Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г.

Считано от 01.01.2024 г. размерът на минималната работна заплата става 933 лв. От 1 януари 2024 г. минималната часова работна заплата ще бъде 5.58 лв.

Минимален месечен размер на осигурителен доход за 2024 г. е 933 лв. Сумата може да варира за някои основни икономически дейности и квалификационни групи професии, съгласно Приложението към Законопроекта за Закона.

Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се увеличава от 780 лв. на 933 лв., считано от 1 януари 2024 г.

Максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 400 лв. на 3 750 лв., считано от 1 януари 2024 г.

От 1 януари работодателите ще покриват първите два, а не първите три дни болничен на служителите си.

Максималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица пък нараства до 107.14 лв.

За да планирате коректен бюджет за заплати за 2024 г., сме развили няколко модела, които ще ви помогнат да добиете ясна представа как промяната би се отразила на възнагражденията на вашите служители и на разходите за компанията ви.

SB blog_models

Закон за бюджета на Националната здравно-осигурителна каса за 2024 г.

Запазва се размерът на задължителната здравноосигурителна вноска за 2024 г., който е 8 на сто.

Запазва се процентното отношение в съотношението на заплащане от страна на работодателя и здравноосигуреното лице за 2024 г., което е 60:40.

Изменения в Кодекс на труда

Със Закон за изменение и допълнение на Закон за медиацията се дава възможност на работодателя да отмени по свой почин издадената заповед за уволнение и след предявяването на иска и до влизането в сила на съдебното решение, но вече с писмено съгласие на работника или служителя. Промяната влиза в сила от 01.07.2024 г.

Изменения в Закон за данък върху добавената стойност и Правилника по прилагането му

Много важна промяна, която се прие, и ще влезе в сила от 01.01.2025 г., е вдигане на прага за регистрация по ЗДДС – така той се вдига от 100 000 лв. на 166 000 лв.

Друга съществена промяна е, че когато регистрирано или нерегистрирано по ЗДДС лице не издаде касова бележка, то получателят има право да не заплати стойността на доставката/продажбата. Това не се прилага само в случаите, които нормативната уредба позволява да не се издава касов бон.

Предвижда се удължаване до 31.12.2024 г. на срока за прилагане на намалена ставка на ДДС за ресторантьорски и кетъринг услуги – 9% към днешна дата.

Въвежда се и възможност лицата, които са избрали да използват в търговски обект софтуер, включен в списък, поддържан от Националната агенция за приходите (НАП), да могат в този обект да регистрират и отчитат продажбите на стоки или услуги чрез издаване на фискален бон, генериран в електронен вид и автоматично предоставен на електронен адрес на получателя, по ред и начин, определени в наредба, издавана от министъра на финансите.

Изменения в Закон за мерките срещу изпиране на пари

Считано от 16.01.2024 г. Лицата предоставящи професионално седалище и адрес на управление, следва да бъдат вписани в публичен електронен регистър към министъра на правосъдието като условие за извършване на дейността.

Министерският съвет следва да приеме ред за фунционирането на регистъра, след което задължените лица имат срок от два месеца, за да подадат заявление за вписване.

Изменения в Закон за данъка върху доходите на физическите лица

Създава се чл. 22з:

„Данъчни облекчения за физически лица, регистрирани като земеделски стопани

Чл. 22з. Физически лица, регистрирани като земеделски стопани, които са получили субсидия или друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския фонд за развитие на селските райони, могат да ползват данъчно облекчение, като намалят сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 с размера на получената през годината субсидия, съответно подпомагане от двата фонда, до размера на годишните данъчни основи преди намалението, но с не повече от 100 000 лв.“

Данъчното облекчение по § 4 се прилага от 1 януари на годината, в която Европейската комисия се е произнесла, че мярката не е държавна помощ или е съвместима държавна помощ. Ако Европейската комисия се произнесе до 30 април 2024 г., данъчното облекчение може да се прилага и за 2023 г.

В чл. 33 ал. 3 се изменя така:

„(3) Облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, включително виртуални валути, както и от търговия с чуждестранна валута се определя, като сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка, се намалява с 10 на сто разходи.“

Изменения в Закон за счетоводството

Според приетите промени от 1 януари рязко се вдигат и глобите за фалшиво счетоводство. Глобите и имуществените санкции, предвидени за нарушаване на забраните за отчитане на стопански операции в извънсчетоводни книги или регистри, както и за счетоводно отчитане на фиктивни или недостатъчно идентифицирани сделки, несъществуващи разходи, както и задължения с неточно определен предмер, извършено с цел подкупване на длъжностни лица или прикриване на подкуп, се завишават както следва:

  • от 5 000 до 15 000 лв. за физическо лице – ръководител (вместо от 500 до 5 000 лв., както беше досега)
  • от 10 000 до 20 000 лв. за предприятието (вместо от 2000 до 10 000 лв., както беше досега);

Изменения в Закон за корпоративно подоходно облагане

С новата част пета „а“ на Закон за корпоративното подоходно облагане се прие промяна в размера на корпоративния данък. До момента данъчната ставка беше в размер 10 % върху данъчната печалба. Предвижда се обаче размерът да се увеличи на 15 %, като тази ставка ще се прилага за многонационалните и големите национални групи (т.нар. „минимален глобален корпоративен данък“).

Промените влизат в сила от 01.01.2024 г. с изключение на някои разпоредби, които влизат в сила в по-нататъшен период.