
Законът за здравословни и безопасни условия на труд задължава работодателите да застраховат за своя сметка работниците и служителите, които извършват работа, при която съществува опасност за живота и здравето им. Със Заповед на министъра на труда и социалната политика № РД-06-12 от 15.11.2023 г. се прилага списък на онези дейности, при които подобно застраховане е задължително и се определя коефициент на травматизъм, приложим през 2024г. Ще намерите списъка по-долу в тази статия.
Мярката би засегнала дружества, при които се предвижда полагане на тежък труд, като например – производство на лекарствени вещества и продукти, строителство на сгради, дейности по наемане и предоставяне на работна сила, производство на хранителни продукти, складиране на товари и спомагателни дейности в транспорта и др.
Задължението за застраховане не се отнася за работниците, които работят в администрацията на предприятието, или изпълняват задачи, които са спомагателни и не са в пряка връзка с основната му дейност.
В същото време дружествата, които са регистрирани като предприятие, което предоставя временно работа (по смисъла на Глава 5, Раздел VIII “в” от Кодекс на труда) е длъжно да застрахова своите служители, независимо дали тази дейност е основна за изпращащото дружество. Застраховат се тези служители, които ще се отдават под наем. Що се отнася до собствен нает персонал, не се налага извършване на застраховане за него.
Рискове, които покрива застраховката
Важно е да се обърне внимание на рисковете, които покрива застраховката „Трудова злополука“ – това са смърт, трайно намалена работоспособност, както и временна неработоспособност. Обхватът на застраховката е за трудова злополука по време на работа (по смисъла на чл. 55, ал. 1 КСО). Работодателят обаче може да направи застраховане и за такива злополуки, попадащи в обхвата на чл. 55, ал. 2 КСО, като например – по време на пътя, до и от работното място, до и от мястото за хранене, до и от мястото за получаване на възнаграждение.
Срок на застраховката
Срокът трябва да покрива предстоящата 2024 г, като задължително услови е да е в рамките на календарна година от 1 януари до 31 декември. Като, ако застраховката е, например, от 1 декември до 30 ноември, е възможно одитор / инспектор да направи проблем за това. Застрахователната премия по задължителна застраховка “Трудова злополука” е годишна или месечна в зависимост от срока на трудовото правоотношение между работника/служителя и работодателя.
Срок за изплащане на обезщетение:
Застрахователят трябва да изплати на работниците, или на техните наследници, дължимите застрахователни обезщетения в 15-дневен срок след представянето на всички, посочени в договора документи. Правата на страните по договора за задължителната застраховка “трудова злополука” се погасяват с 5-годишна давност от датата на настъпване на застрахователното събитие. Това означава, че всяка от страните по договора могат да предявяват претенции до 5 години от датата на настъпване на застрахователното събитие.
Размер на обезщетението
- при смърт – обезщетението е в размера на застрахователната сума за съответния служител (минимум 7-кратния размер на годишната брутна работна заплата на съответния работещ)
- при трайно намалена работоспособност – обезщетението е процент от застрахователната сума за съответния служител, равен на процента трайно намалена работоспособност
- при временна неработоспособност се изплаща процент от месечната брутна работна заплата, за всеки започнат месец временна неработоспособност в зависимост от продължителността на загубената работоспособност:
- над 10 до 30 календарни дни включително – 3 на сто
- над 30 до 60 календарни дни включително – 5 на сто
- над 60 до 120 календарни дни включително – 7 на сто
- над 121 календарни дни – 10 на сто
Процедура
Тя включва преминаване през Комисия за условията на труд, издаване на заповед, оформяне на списък за подлежащите на застраховка лица, консултации със Служба по трудова медицина, като последната може да даде съдействие при изготвянето на документацията и поемане на процедурата.
Особености при различните застрахователи
Различните застрахователи е възможно да поставят различни условия, извън тези, заложени в Наредба за задължителното застраховане на работниците и служителите за риска „трудова злополука“. Например не се застраховат лица, чиято трайна неработоспособност е 50% и над 50%. Тези, чиято трайна неработоспособност е под 50%, се застраховат при условия на утежнен риск. В този случай се повишава цената на застрахователната премия. Изключва се от застраховката физическо увреждане, случило се под въздействието на опияняващи вещества, като алкохол, наркотици и др. Някои застрахователи не застраховат лица на възраст над 69 години. Във всички тези случаи работодателят дължи обезщетение на пострадалия или неговите наследници (при смърт) по чл. 200 от Кодекса на труда.
Как да действат работодателите?
Задължените лица следва да се обърнат към съответната Служба по трудова медицина в най-кратки срокове, тъй като промените влизат в сила от 1 януари 2024 г. СТМ следва да разполага с пълна информация относно необходимите стъпки, особености и други във връзка с изложената процедура, като може да съдейства и с изготвяне на необходимите документи, за да може те да съответстват на законовите изисквания.
През ноември 2024 г. се очаква да излезе нова заповед за определяне на списък за 2025 г. Ако съответната икономическа дейност бъде изключена от списъка, то отпада и задължението за застраховане.
Read about Заплащане на отпуск при непълен работен ден next >>