1200x627px_EETZ

Край на хартиените трудови книжки. Заменят се с „Единен електронен трудов запис“ (ЕЕТЗ).

Парламентарната комисия прие на второ четене изменения в Кодекса на труда, които предвиждат замяната на трудовата книжка с единен електронен трудов запис. Това ще бъде е-документ, в който ще бъде вписан трудовия път на работника или служителя. Освен работодателя и самият работник или служител ще има достъп до електронното си трудово досие. От своя страна работодателите ще могат да автоматизират вътрешни процеси чрез системи за управление на човешки ресурси, като автоматично изпращат данни чрез програмните интерфейси на Регистъра на заетостта.

Данните ще бъдат подавани автоматично към Регистъра на заетостта, без да се въвеждат нови изисквания за обявяване на правоотношения. А НАП от своя страна се ангажира да изгради работещ Регистър на заетостта, в който да се отразяват ЕЕТЗ. Достъп до регистъра ще се осъществява по реда на Закона за електронното управление или в териториалните дирекции на НАП.

Кой какво ще вижда в ЕЕТЗ?

Пълен достъп до ЕЕТЗ ще имат всички служители, като и техните родители, ако работникът няма 18 години.

Работодателите ще имат ограничен достъп до Регистъра на заетостта, като няма да могат да виждат размера на трудовите възнаграждения и обезщетения, които служителят е получавал при предходни работодатели. Новите работодатели обаче ще могат да виждат в регистъра като изключение, следните обезщетения, в случаите при прекратяване на предишни трудови правоотношения:

  • обезщетение за прекратяване по болест на основание чл. 222, ал. 2
  • обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение при придобиване право на пенсия независимо от основанието за прекратяване.

Работодателите няма да имат достъп до обезщетенията за неизползван платен годишен отпуск по чл. 224 и сумите за неспазено предизвестие по чл. 220 от КТ.

Каква информация ще съдържа ЕЕТЗ?

  1. имената на служителя
  2. личния идентификатор на служителя – ЕГН, личен номер, личен номер на чужденец, служебен номер или друг идентификатор на физическо лице
  3. идентификатора и името на работодателя
  4. основанието на трудовия договор
  5. датата на сключване на трудовия договор
  6. срока на договора, когато е уговорен такъв
  7. датата на сключване на допълнителни споразумения
  8. датата и основанието за прекратяване на трудовото правоотношение
  9. размера на основното трудово възнаграждение
  10. кода на заеманата длъжност по Националната класификация на професиите и длъжностите
  11. кода на основната икономическа дейност, в която лицето е заето, съгласно Класификацията на икономическите дейности
  12. кода на населеното място на местоработата на служителя по Единния класификатор на административно-териториалните и териториални единици
  13. продължителността на работното време
  14. продължителността на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж
  15. изплатено обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 222, ал. 2 и 3
  16. запорни съобщения, предвидени в чл. 512, ал. 5 от Гражданския процесуален кодекс
  17. уговорения платен годишен отпуск
  18. дните използван платен годишен отпуск, полагащ се за годината на прекратяването на правоотношението

Допълнителни вписвания в ЕЕТЗ:

  • Данни за продължителността на трудовия стаж, установен със съдебно решение, се вписват в регистъра на заетостта от работодателя, а при отказ или когато това е невъзможно – от инспекцията по труда
  • Когато уволнението на работника или служителя е признато за незаконно или бъде поправено основанието за прекратяване на трудовото правоотношение, вписването се извършва от работодателя, прекратил трудовото правоотношение, а при отказ или когато това е невъзможно – от инспекцията по труда
  • При прекратяване на трудово правоотношение в случаите когато служителите от ръководството на предприятието могат да бъдат уволнени с предизвестие в сроковете по чл. 326, ал. 2 и поради сключването на договор за управление на предприятието, инспекцията по труда, в която е подадено заявлението, вписва в регистъра на заетостта датата и основанието за прекратяване на трудовото правоотношение.

Хронология на събитията: 

Промените в Кодекса на труда влизат в сила от 1 септември 2024 г.

До 1 юни 2025 г. НАП изгражда регистъра на заетостта и попълва първоначалните данни на база на регистъра на трудовите договори и други източници. Парламентарната комисия внесе редакция на този текст, предлагайки да се удължи срока от 01.09.2024 г. до 01.06.2025 г.

Ако след 1 юни 2025 г. трудовата книжка е изгубена или унищожена, съответната дирекция „Инспекция по труда“ издава нова и вписва данни за трудовия стаж, придобит преди 1 юни 2025 г.

До  1 юни 2026 г. работодателите оформят трудовите книжки на служителите. В трудовата книжка с цифри и думи се записва продължителността на трудовия стаж, положен от работника или служителя при него към 1 юни 2025 г. След оформянето ѝ трудовата книжка се връща на служителя. Това важи и при прекратяване на трудовото правоотношение в периода от 1 юни 2025 г. до 1 юни 2026 г.

Хартиените книжки отпаднат окончателно след 1 септември 2026 г. До тогава информацията в новия регистър ще се налива поетапно.

Обръщаме внимание, че приетият на второ четене законопроект, ще бъде обнародван с Държавен вестник едва след окончателното си приемане в пленарна зала, където да се гласува в цялостност текста на законопроекта, заедно с редакциите на комисията.